Jak zaprojektować swój ogród przydomowy?

Zakończyła się budowa Twojego domu marzeń. Meble na swoim miejscu, dywany rozwinięte, ostatnie pudła rozpakowane. Jest pięknie. To czas, aby zabrać się za przestrzeń wokół domu i stworzyć ogród, który będzie pasował do Ciebie, Twoich potrzeb, i do wnętrza, które z taką dbałością o detale udało Ci się stworzyć. Dom i ogród powinny tworzyć spójną, harmonijną całość- bo w takiej przestrzeni będziesz się czuć dobrze, odpoczniesz po pracy, złapiesz kontakt z naturą. Twój dom i Twój ogród to historia o Tobie. Jak się zabrać za zaprojektowanie swojego ogrodu?

______________________________________

 Na początek przyda się dogłębna analiza własnych potrzeb oraz możliwości. Jakie elementy małej architektury, atrakcje chcesz zobaczyć w swoim ogrodzie?

Być może od lat marzysz o saunie albo basenie. Być może uwielbiasz majsterkować i jakieś pomieszczenie gospodarcze do “brudnej” roboty to będzie dla Ciebie świetny sposób na odpoczynek. W ogrodzie mogą zostać umieszczone rozmaite elementy, spełniające określone funkcje. Altany do przyjmowania gości, letnie kuchnie do wspólnego gotowania na powietrzu, ogrody warzywne i szklarnie, fontanny i nowoczesne atrakcje wodne, paleniska do siedzenia przy ogniu w chłodne wieczory- możliwości są liczne.

Warto to dobrze przemyśleć i wybrać rozwiązania dopasowane do swoich potrzeb oraz potrzeb innych domowników, pamiętając, że ogród służy wszystkim, i abyśmy się w nim fantastycznie czuli, powinien być nie tylko estetyczny i kompozycyjnie harmonijny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Jako projektantka analizie potrzeb swoich klientów poświęcam masę czasu i jestem wyczulona na specjalne potrzeby dzieci, osób starszych, niepełnosprawnych. Dzięki temu mogę tworzyć ogrody szyte na miarę, w których ich użytkownicy czują się u siebie. Co ważne, nawet jeśli jakieś elementy chcesz wykonać czy kupić dopiero w przyszłości, zaplanuj ich położenie już teraz- dzięki temu unikniesz kosztownych zmian, prowadzenia dodatkowych instalacji i zrywania nawierzchni. 

Jeśli już wiesz, jakie elementy mają się znaleźć w Twoim ogrodzie, możesz stworzyć tzw. plan funkcjonalny ogrodu- czyli rozmieścić je wszystkie na planie ogrodu. Najłatwiej wykonać odpowiedni rysunek, pamiętając, aby narysować go w skali i zwymiarować poszczególne elementy. Na planie, poza oczywiście domem, nanieść należy wszystkie elementy małej architektury (wiaty, drewutnie, altany, letnie kuchnie, domek ogrodnika, szklarnia itp), a także nawierzchnie utwardzone (podjazd, miejsce postojowe, ścieżki, plac na śmietniki, taras, placyki wypoczynkowe). Kiedy dodamy do tego miejsca na rośliny, rabaty, drzewa oraz powierzchnie trawnikowe- mamy w zasadzie gotowy plan ogrodu.

Tworzenie takiego planu wymaga sporo pracy. Należy nie tylko przemyśleć aspekty funkcjonalne- odległości elementów od siebie, położenie względem siebie oraz ich wielkość- te wszystkie parametry będą decydować o tym, czy przestrzeń ogrodu będzie faktycznie spełniać swoje zadania i dobrze będzie się z niej korzystało. Podjazd i ścieżka do domu muszą być odpowiedniej szerokości, ale również proporcjonalne do budynku. Za mały taras uniemożliwi wygodne korzystanie z mebli jadalnianych czy wypoczynkowych, znów za duży będzie wyglądał przytłaczająco. Rozmieszczenie ogrodowych atrakcji i funkcji powinno razem z zielenią- rabatami i trawnikami- tworzyć czytelną i funkcjonalną kompozycję ogrodu, podzielonego na tzw. wnętrza ogrodowe. Altana postawiona w kącie ogrodu nie zapewni nam spektakularnego efektu, dopóki nie zostanie otoczona odpowiednią wybraną zielenią, o zróżnicowanej wysokości, fakturze i kolorze- dopiero z zielenią altana tworzyć będzie właśnie takie ogrodowe wnętrze, w którym użytkownik będzie czuł się dobrze i bezpiecznie.

Na co dzień rzadko zastanawiamy się nad tym, jaką jakość mają przestrzenie, w których spędzamy czas. Tymczasem ma to na nas ogromny wpływ. W jednych wnętrzach czujesz się dobrze, w innych nie. Ma na to wpływ masa różnych czynników- począwszy od wielkości i wzajemnych proporcji elementów we wnętrzu, barw, światła, obecności zieleni, zastosowanych materiałów. W niektórych wnętrzach czujesz się po prostu dobrze, możesz odpoczywać lub koncentrować się. Inne Cię męczą, niepokoją, albo nużą. Podobnie nasza percepcja odbiera większe przestrzenie- na niektórych ulicach swojego miasta czujesz się dobrze i bezpiecznie, inne działają na Ciebie negatywnie. Spójność i czytelna kompozycja, odpowiednie proporcje i obecność zieleni- mają na nas wpływ nie tylko w mieście, ale także we własnym ogrodzie. Uchwycenie dobrych i harmonijnych proporcji w ogrodzie i wypełnienie go zielenią, która tworzy naturalną całość- jest kluczem do stworzenia perfekcyjnego planu zagospodarowania przestrzeni. Po określeniu rozmiarów i rozmieszczeniu tych elementów, przyjdzie Ci się jeszcze zmierzyć z doborem materiałów, zwłaszcza na nawierzchnie utwardzone czy ogrodzenie. 

 

KOMPOZYCJA OGRODU

Kompozycja ogrodu może być potraktowana bardzo różnie. Możesz stworzyć geometryczny, nowoczesny ogród, którego rysunek tworzą proste linie. Być może bliższa będzie Ci swobodna kompozycja ogrodu, z rabatami prowadzonymi miękką linią, z obłymi kształtami.

Style ogrodowe, które obecne są w sztuce ogrodowej, stwarzają ogromne możliwości. Szukając inspiracji, trafisz na ogrody japońskie, śródziemnomorskie, angielskie, a także ekologiczne czy nawet nawiązujące do francuskich ogrodów historycznych. Paleta możliwości jest ogromna. To, na co się zdecydujesz, powinno zasadniczo być spójne z charakterem budynku oraz jego wnętrz. Tylko idąc tą ścieżką możemy uzyskać harmonijną całość. Na tym etapie planujemy efekty przestrzenne, które chcemy uzyskać: być może jakaś część ogrodu pozostanie otwarta na otoczenie, może jakieś elementy w sąsiedztwie należy zasłonić, albo powstrzymać hałas czy ograniczyć operację słoneczną. 

ROŚLINY

Po stworzeniu planu funkcjonalnego ogrodu, przychodzi czas na zabawę roślinami. Rośliny do Twojego ogrodu powinny zostać dobrane tak, aby spełniać kompozycyjne założenia i efekty przestrzenne, założone w planie funkcjonalnym. Poza tym, należy je dobrać tak, aby zapewnić im odpowiednie stanowisko.

Na tym etapie należy sprawdzić, jaka jest gleba w Twoim ogrodzie- czy jest piaszczysta, czy gliniasta, żyzna czy uboga. Ważne jest, aby dokonać analizy, czy w ogrodzie są miejsca, w których długo stoi woda, albo miejsca bardzo wietrzne. To ważne informacje, które pozwolą Ci dobrać rośliny o odpowiednich wymaganiach. Wybierając gatunki i odmiany roślin kierujemy się przede wszystkim ich wymaganiami co do gleby, nasłonecznienia czy wilgotności podłoża. Jednocześnie zestawiamy ze sobą rośliny w taki sposób, aby osiągnąć zaplanowane efekty dekoracyjne, w wybranej kolorystyce.

Nasadzenia planujemy uwzględniając docelową wielkość roślin- czyli ich wysokość i szerokość za kilka lat- i rozmieszczamy je w odpowiednich rozstawach, umieszczając najwyższe rośliny w tylnej części rabat, i schodząc z wysokością ku przodowi.

Ważne jest, aby zaplanować roślinne nasadzenia tak, aby osiągnąć ciągłość kwitnienia- dzięki temu od wiosny do późnej jesieni, a nawet zimą, w ogrodzie będą cały czas rośliny kwitnące, albo ozdobne z przebarwiających się liści czy pozostających na zimę owocach.

W rabatach niejako osnową są wysokie drzewa i krzewy, a także rośliny iglaste. Iglaki to bardzo ważna część naszych kompozycji roślinnych. Jako zimozielone rośliny, będą zdobić zielenią przez cały rok, stanowiąc “szkielet” ogrodu, niezmienny i trwały. Byliny, niskie krzewy, rośliny jednoroczne czy dwuletnie oraz cebulowe- to pozostałe wypełnienie rabat. Stanowią one ozdoby, dekoracje i smaczki. 

Projekt ogrodu jest prawie gotowy. Dodajmy do niego jeszcze oświetlenie, które stwarza nam ogromne możliwości wyczarowania wyjątkowych efektów dekoracyjnych po zmroku. Dzięki temu, ogród będzie nas zachwycał nawet wtedy, kiedy w zimowych ciemnościach będziemy spędzać długie wieczory na kanapie, przed kominkiem.Po oświetleniu dodać możemy ogrodowi techniczną stronę- automatyczne nawadnianie czy robota koszącego, aby uprościć sobie ogrodowe prace, i zapewnić lepsze warunki rosnącym w naszym ogrodzie roślinom. 

Harmonijny i czytelny plan ogrodu, podkreślony roślinami, które dają konkretne efekty kompozycyjne- tworzą ogrodową przestrzeń wysokiej jakości, którą odbieramy wszystkimi zmysłami i daje nam ona poczucie bezpieczeństwa i spokoju. W takim ogrodzie możesz spędzać czas, tak jak lubisz, odpoczywać i relaksować się, obserwując, jak stworzony przez Ciebie ekosystem ogrodu przechodzi przez kolejne pory roku, zmienia się, rośnie i kwitnie, odwdzięczając  się za Twoją pracę, włożoną w jego pielęgnację.

Zaprojektowanie własnego ogrodu jest o tyle wymagające, że aby osiągnąć dobre efekty, należy uwzględnić bardzo wiele czynników i wiedzy, zarówno o ergonomii, funkcjonalności, jak i o roślinach ozdobnych. To duże wyzwanie. Jeśli potrzebujesz w tym procesie wsparcia, bardzo chętnie dołączę do Ciebie, i razem opowiemy Twoją ogrodową historię. 

Liczę na to, że ten tekst Cię zainspiruje.  Zostaw komentarz, jeśli ten tekst Ci się podobał. Masz uwagi? Chcę je poznać. Może chcesz przeczytać na jakiś konkrenty temat, szukasz odpowiedzi na ważne pytania- daj znać. 

Iza