Marzec to czas radości dla ogrodników, zbliża się wiosna, której zwiastuny coraz liczniej pojawiają się w naszych ogrodach. Słońce coraz mocniej przygrzewa, dzień jest coraz dłuższy. Jednocześnie jest to okres, kiedy mamy dużo pracy. 21 marca zaczyna się kalendarzowa wiosna. W końcu J . Co musisz zrobić w ogrodzie w marcu? Ruszamy z pracami w ogrodzie, jeśli śnieg już stopniał a temperatura powyżej 0 stopni Celsjusza utrzymuje się w trakcie dnia.

21 marca to pierwszy dzień wiosny. Jest to dzień równonocy wiosennej- dzień i noc trwają po dokładnie 12 godzin. 

Wiesz że, wg fenologicznego podziału roku, marzec to zaranie wiosny, inaczej nazywane przedwiośniem. Datę początku zarania wiosny wyznacza się na podstawie okresu kwitnienia leszczyny pospolitej. 

Chłodny marzec, ciepły maj, będzie zboże jako gaj.

Co musisz zrobić w ogrodzie w marcu:

 • Tniemy krzewy liściaste kwitnące larem na tegorocznych pędach (budleje, krzewuszki, tawuły japońskie, hortensje bukietowe) Cięcie hortensji: usuwamy zeszłoroczne kwiatostany hortensji wielkowiatowych nad pierwszą parą pąków, tak, aby ich nie uszkodzić. Usuwamy stare, zmarznięte pędy. Hortensje bukietowe i drzewiaste (kwitnące na tegorocznych pędach)- przycinamy nad 3-4 pąkiem. Wycinamy pędy zniszczone, zmarznięte, pokładające się.
 • Jeśli długoterminowe prognozy pogody nie zapowiadają przymrozków, można rozpocząć usuwanie okryć zimowych z roślin. Poświęć chwilę i pooglądaj rośliny w ogrodzie. Zaobserwuj, czy żadne z drzew nie ma uszkodzeń mrozowych, popękanej kory. Jeśli takie znajdziesz, reaguj, zanim w rany wda się infekcja.
 • Pielęgnujemy trawy ozdobne. Pod koniec miesiąc usuwamy obumarłe źdźbła z zimozielonych traw (wyczesujemy je), a u pozostałych usuwamy martwą kępę, ścinamy na jeża (miskanty, rozplenice).
 • Pielęgnujemy rabaty bylinowe- usuwamy martwe części roślin, obeschłe liście, uważamy, bo z ziemi mogą już wychodzić kiełkujące młode części roślin, nie chcemy ich uszkodzić.
 • Dobry czas na zabiegi polepszające jakość gleby- rozsypujemy kompost, mieszamy płytko z glebą.
 • Można teraz sadzić żywopłoty z roślin liściastych, np. grabu czy buka. Kupisz teraz sadzonki kopane z gruntu, znacznie tańsze. Po posadzeniu takich roślin należy pamiętać o ich znacznym przycięciu- łatwiej się przyjmą, zagęszczą.
 • Można rozmnażać przez podział byliny kwitnące latem, np. liliowce. To duża oszczędność, przy okazji byliny odmładzamy, i zyskujemy rośliny o takich samych cechach genetycznych i wyglądzie. Same korzyści.
 • Pod koniec marca możemy sadzić drzewa i krzewy owocowe. Marzec to termin intensywnych prac w sadach i na jagodnikach. Jeśli uprawiasz takie rośliny, pamiętaj o ich cięciu. To właśnie moment m.in. na prześwietlające cięcie drzew owocowych.

Warzywnik

 • Do gruntu wysiewamy marchewkę, pietruszkę, koper, rzodkiewkę oraz sadzimy dymkę i czosnek.
 • Jest to czas wysiewu bardzo wielu roślin jednorocznych, uprawianych z rozsady. Pielęgnujemy rozsady, które zaczęliśmy przygotowywać w lutym.
 • Od początku marca wysiewamy nasiona do produkcji rozsady warzyw. W tym terminie wysiewamy warzywa kapustne, takie jak kalarepa, kalafior, kapusta głowiasta i brokuły. W marcu siejemy też sałatę masłową i kruchą, które nieco później będziemy przesadzać bezpośrednio do gruntu.